Як готуватись до псевдоспостережного
туру IV етапу

а також як "вчити" зоряне небо
У цьому пості:
Загальна інформація
На відміну від теоретичного та практичного турів, процес підготовки до яких більш-менш зрозумілий (опрацьовування задач минулих років, які можна знайти тут), псевдоспостережний тур є набагато загадковішим. З 2011 по 2019 роки учасники зустрічалися з 3ма варіантами його проведення:
Перший варіант мав доволі суттєвий недолік: у ньому, щоб дати відповідь на питання, доволі часто треба було знати якісь доволі точкові факти (наприклад, діаметр якогось телескопу, або рік написання Коперником якоїсь роботи). Мабуть, тому від цього формату вирішили відійти.

В 2018 році IV етап проводився в Києві, що дало змогу провести його в планетарії (на жаль, не всі міста України мають планетарій). В 2019 році IV етап проводився в Житомирі, тобто провести псевдоспостережний тур в планетарії не було змоги. Але, мабуть, журі не хотіли повертатися до формату презентації через описані вище недоліки, і провели його в програмі Stellarium.


Багато завдань з псевдоспостережних турів олімпіад минулих років можна знайти тут. Щоб мати уявлення про те, які завдання можуть бути на турі в планетарії, можна подивитися спостережні тури Московської Астрономічної Олімпіади. Звичайно, коли ви не сидите в планетарії під таким самим небом, під яким сиділи учасники, це складно назвати тренуванням. Але це дасть непогане уявлення про те, до чого треба бути готовим.
Як почати орієнтуватися на зоряному небі
Для успішного написання псевдоспостережного туру (насправді, ці знання можуть знадобитися і на інших турах) треба орієнтуватися на зоряному небі. Що особисто я радила б наступні речі.
  • Знати 3х-літерні скорочення назв сузір'їв
    Ці скорочення використовуються дуже широко, тому треба їх знати.
    Список скорочень назв усіх сузір'їв можна знайти
    тут
    Список скорочень назв сузір'їв, які особисто я раджу знати для IV етапу, можна знайти тут
  • Вміти впізнавати сузір'я
    Запам'ятати контури сузір'їв можна за наступним планом.
    1) Виписати собі усі сузір'я, які хочете запам'ятати (будемо називати цей список "списком С").
    2) Ввімкнути в програмі Stellarium контури сузір'їв і їх назви
    3) Познаходити без допомоги функції "пошук" усі сузір'я зі "списку С"
    4) Вимкнути назви сузір'їв, залишивши лише контури
    5) Починати знаходити сузір'я зі "списку С" без допомоги функції "пошук". Якщо знаходите сузір'я - викреслюєте його зі списку. Якщо ніяк не можете знайти - знаходите його за допомогою функції "пошук", дивитися на те, де воно і як воно виглядає і залишаєте його в списку.
  • 6) Далі знову робите те ж саме, тільки тепер лише для невикреслених сузір'їв.
    знаходити сузір'я зі "списку С" без допомоги функції "пошук". Якщо знаходите сузір'я - викреслюєте його зі списку. Якщо ніяк не можете знайти - знаходите його за допомогою функції "пошук", дивитися на те, де воно і як воно виглядає і залишаєте його в списку.
    7) Робити так до тих пір, поки не будуть викреслені усі сузір'я
    8) Якщо повторювати пункти 1-7 щодня (кожного разу треба починати з повного "списку С"), то через 4-5 днів ви вже будете впізнавати сузір'я за контурами, а також будете трохи орієнтуватися у їх взаємному положенні

    9) Коли ви знаходите таким чином усі сузір'я з першого разу (тобто при першому "проході" по "списку С" увесь його викреслюєте), можна переходити до наступного:
    10) Робите аналогічні дії, тільки тепер з вимкненими контурами. Якщо повторювати щодня, то ще через декілька днів ви вже будете непогано орієнтуватися у взаємному положенні сузір'їв, а також впізнавати їх просто за картинкою або (якщо сузір'я слабке) за сузір'ями поруч.
  • Знати розташування найяскравіших зір сузір'їв
    Особисто я рекомендую знати розташування альф, бет, та найяскравішої зорі сузір'я (якщо це не альфа і не бета). Але для IV етапу буде достатньо альф та найяскравіших, якщо зі зорі яскравіші за 3 зоряну величину.

    Список зір, розташування яких, на мою думку, достатньо знати для IV етапу можна знайти
    тут.

    Вивчити їх положення можна за аналогічним алгоритмом. Виписати список зір, розташування яких хочете запам'ятати (будемо називати його списком "З"). Далі, у програмі Stellarium, не вмикаючи назв сузір'їв, контурів, і не використовуючи функцію "пошук", треба знайти кожну з цих зір.
    1) Якщо знаходите зорю - викреслюєте її зі списку.
    2) Якщо ніяк не можете знайти - можете увімкнути контури і спробувати вже з ними, але залишити зорю у списку.
    3) Якщо навіть з контурами не вдається, знаходите її за допомогою функції "пошук", дивитися на те, де вона і залишаєте її в списку.
    4) Робите так до тих пір, поки не будуть викреслені усі зорі. Якщо повторювати щодня (кожного разу треба починати з повного "списку З"), то через тиждень ви вже будете знаходити потрібні зорі, а також будете добре орієнтуватися у взаємному положенні сузір'їв.

  • Орієнтуватися у розташуванні об'єктів каталогу Мессьє
    Ще не було такого, щоб на IV етапі потрібно було знати чітке положення кожного об'єкта. Орієнтуватися в тому, який об'єкт де знаходиться було б непогано, але навряд чи треба запам'ятовувати навіть наближені розташування слабких та маловідомих об'єктів.

    Розташування усіх об'єктів каталога Мессьє по сузір'ях можна знайти тут (тут список номер об'єкту - сузір'я)

    Зрозуміло, що знати розташування кожного об'єкту в Діві не треба, але, окрім цього, мені складно вказати які саме об'єкти потрібні на всеукрі. Єдине, що можу сказати, це те, що мені вдалося запам'ятати розташування об'єктів по сузір'ям тільки описаним вище методом (виписування списку і знаходження об'єктів в Stellarium). Просто вивчити просто список з 110 пунктів мені не вдалося.
Щодо усіх пунктів вище, у вивченні відповідних речей можуть допомогти тренажери. Інструкції додаються.
  • Збірка зображень космічних об'єктів
    Коли псевдоспостережний тур проводився в рамках презентації, часто можна було зустріти питання типу "Який об'єкт тут зображено?". Зараз це малоймовірно, тому не варто витрачати на це час, але, якщо вам дуже хочеться повчити вигляд космічних об'єктів на пам'ять або просто помилуватися красою Всесвіту, то завдяки Шевчуку Олександру Григоровичу та журналу "Колосок" у нас для вас є чудова збірка зображень.